Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Erasmus+ jauniešu apmaiņas

KAS IR Erasmus+ jauniešu apmaiņas?

Tas ir Eiropas Savienības finansēts projektu veids, kura laikā jauniešiem ir iespēja īsu laiku padzīvot kopā, iegūt zināšanas un prasmes par kādu tēmu, attīstīt sevī līdzdalību un aktīvo pilsoniskumu un visiem strādāt pie kopīga projekta.

! Nē, tas nav tas pats, kas "skolas vai augstskolas Erasmus". Šīs jauniešu apmaiņas balstās uz neformālās izglītības principiem, doties tajās var jebkurš jaunietis neatkarīgi no mācību iestādes un atzīmēm skolā nav nekādas nozīmes:)

KĀ tas darbojas?

Jauniešu apmaiņas parasti īsteno jaunatnes organizācijas (vai cita veida organizācijas), pašvaldības, sociālie uzņēmumi, neformālas jauniešu grupas u.c., sadarbojoties dažādām valstīm.

Piedalīties tajās var jaunieši vecumā no 13 līdz 30 gadiem.

Jauniešu apmaiņās var aizbraukt:
- jaunieši, kas darbojas organizācijā (biedri vai brīvprātīgie), kura īsteno jauniešu apmaiņas;
- jaunieši, kas piesakās uz "brīvajām" vietām jeb tā sauktajiem "open call".

Apmaiņa var ilgt no 5 līdz 21 dienai (neieskaitot ceļā pavadītās dienas).

Jauniešu apmaiņas ir gandrīz bezmaksas: tiek nosegta dzīvošana, ēšana, ceļa izmaksas (piem., lidojums uz konkrēto valsti) u.c., taču reizēm mēdz būt simboliska dalības maksa - parasti 20-40 EUR.

No katras dalībvalsts (parasti 4-6) parasti piedalās apm. 5 jaunieši un viens grupas līderis (18+), tāpēc no stress mum - jaunietis nekad viens nebrauks uz svešu valsti, līdzi būs vēl citi jaunieši. Vienā jauniešu apmaiņā kopā pulcējas no 16 līdz 60 jauniešiem no dažādām valstīm.

Kur notiek apmaiņas? Erasmus+ programmas valstīs (Eiropas savienība u.c.) vai kādā no partnervalstīm (piem., Turcija u.c.). Jaunieši no Latvijas var piedalīties apmaiņās gan ārzemēs, gan tepat Latvijā.

Jauniešu apmaiņu skaits, kurās var piedalīties dzīves laikā, ir NEIEROBEŽOTS (atceries, vecumā 13-30). Tiesa, pat pēc 30 gadu vecuma vari doties kā grupas līderis.

Visērtāk doties jauniešu apmaiņās ir, protams, brīvlaikā, taču ir iespēja ar skolotājiem sarunāt, ka jaunietis dodas arī skolas laikā (atkarīgs no skolas atsaucības).

KAS notiek jauniešu apmaiņās?

Jauniešu apmaiņa norit pēc noteiktas programmas, taču visas aktivitātes tiek īstenotas, izmantojot daudzveidīgas neformālās izglītības metodes (piem., darbnīcas, debates, lomu spēles, simulācijas, āra aktivitātes u.c.).

Daudzās apmaiņās ir kultūru vakari, kad jaunieši prezentē savas valstis (piem., dejas, dziesmas, kopīga ēdienu gatavošana u.c.). Tāpat notiek ekskursijas uz vietējo pilsētu vai apkārtni.

Taču galvenais ir mācīšanās process, kas vijas tam visam cauri un notiek gandrīz "nemanot". Darot interesantas lietas, jaunieši:

  • pilnveido sevi (piem., komunikācijas prasmes, laika plānošana, sadarbība, darbs komandā, radošums, iniciatīvas uzņemšanās, svešvalodu prasmes u.c.);
  • padziļinātāk izzina tēmu, ko apskata apmaiņas laikā (piem., jauniešu fiziskā un mentālā veselība, labbūtība, klimats un ilgtspēja, medijpratība, iekļaušana, vienlīdzība, LGBTQ+, pašizaugsme, demokrātija, līdzdalība, māksla, mūzika, sports u.c.).

Apmaiņu laikā top jaunas draudzības, kontakti ārzemēs un idejas jaunām aktivitātēm.

Youthpass?

Visi jaunieši noslēgumā saņem apliecinājumu dalībai projektā - Youthpass sertifikātu. Tajā norādīta informācija par apmaiņas tēmu, aktivitātēm un, pats galvenais, kādas zināšanas un prasmes jaunietis ieguvis. Sertifikātu var droši pievienot savam CV.

KUR meklēt info un kā pieteikties?

Diemžēl nav vienas maģiskas vietas, kur tiek publicēta informācija par visām aktuālajām jauniešu apmaiņām. Mazliet būs jāparokas, bet mēs zinām, kur;)

Variants nr.1. Ja jau esi biedrs vai brīvprātīgais kādā organizācijā, noskaidro, vai viņi mēdz īstenot vai piedalīties jauniešu apmaiņās. Ja ne, iespējams, tu vari būt pirmais, kurš to ierosina;)

Variants nr.2. Kļūsti par brīvprātīgo vai biedru kādā no jauniešu organizācijām (p.s. ne visas organizācijas piedalās jauniešu apmaiņās) un dodies apmaiņās "caur" šo organizāciju. Rīgas aktīvākās organizācijas esam apkopojuši šeit: ej.uz/rīgasjaunorg un www.kanieris.lv/lv/organizacijas.

Variants nr.3. Ļoti bieži paliek "brīvas" vietas un organizācijas meklē foršus jauniešus, kuri vēlas doties apmaiņās. Piedāvājumi tiek publicēti dažādās Facebook grupās. Esam apkopojuši tās šeit: ej.uz/erasmuspluspiedavajumi. Skrollē, meklē "youth exchange" piedāvājumus un aizpildi pieteikuma formas. Ja tevi izvēlēsies, viņi sazināsies.
Vēl vari piesekot IG tām organizācijām, kas vai nu rīko apmaiņas, vai dalās info par tām. Arī tās vari atrast šajā sarakstā: ej.uz/erasmuspluspiedavajumi.
Un šī ir ļoti aktīva watsapp grupa, kur katru dienu publicē apmaiņu piedāvājumus: chat.whatsapp.com/GVfO54OcnVFK2gDIk359OQ

KAS vēl svarīgs?

Padoms! Atzīmēm skolā un darba pieredzei nav nozīmes, projekta organizētājiem svarīga tava motivācija, intereses un tas, ka esi gatavs aktīvi līdzdarboties.

Nebaidies! Apmaiņās nav vajadzīgas super labas angļu valodas zināšanas. Vienmēr būs kāds, kas varēs patulkot un palīdzēt, un daudzi jaunieši šo iespēju tieši izmanto savu valodas prasmju uzlabošanai.

Nebēdā! Konkurence ir liela, tāpēc nebēdā, ja tevi neizvēlas. Turpini pieteikties! Ir jaunieši, kas līdz 17 gadu vecumam jau pabijuši vairāk kā 10 jauniešu apmaiņās!:))

Dalība jauniešu apmaiņā ir lieliska iespēja attīstīt savas prasmes, apzināties sociālo realitāti un kultūras atšķirības un stiprināt tādas vērtības kā solidaritāte, demokrātija un draudzība. Tāpēc aiziet!

KAS tālāk?

1. izpēti visu, ko vari atrast par Erasmus+ jauniešu apmaiņām internetā

2. ja vēlies ko pavaicāt, droši sūti mums DM uz @kaniera15 Instagramā (vai uz epastu kanieris@riga.lv, vai watsappā Dacei 26217160). Mums ir zināmi brīvprātīgie jaunieši - Lile, Daniela, Leandra, Hanna, Mariam u.c., kas pabijuši jauniešu apmaiņās un labprāt papļāpās ar tevi, lai pastāstītu sīkāk (zoomā, IG, tiekoties vai tml.).

3. Un piesakies!:)

 

Jauniešu apmaiņu piemēri iedvesmai:

Te foto:

Un video:

https://www.instagram.com/reel/C3fwH_poKvk/

https://www.instagram.com/p/CdNnJZODkYN/

https://www.instagram.com/p/CjkfjTNjcm9/

https://www.instagram.com/p/CkNz4efLp_x/

https://www.instagram.com/p/CtbANUwgz5P/